Search
  • SuperExpress USA

Kandydat na burmistrza NYC ostrzega Polonię. Polacy nie są wystarczająco głośni

Updated: Jun 12, 2021

Kubeł zimnej wody wylał na uczestników spotkania Curtis Sliwa (67 l.), republikański kandydat na burmistrza NYC, w czasie swojej rozmowy z Polonią. Jego zdaniem nowojorska Polonia się nie liczy, ponieważ nie potrafi przyciągnąć uwagi. Spotkanie było częścią akcji #PolishAmericanVote, mającej wzmocnić polityczną rolę Polonii w Nowym Jorku.

Polacy nie są zbyt głośni, nie protestują, nie narzekają, wychowują porządnie swoje dzieci płacą podatki i przestrzegają prawa - podsumował polonijną społeczność Nowego Jorku Curtis Sliwa, republikański kandydat na prezydenta Nowego Jorku, w czasie spotkania, zorganizowanego przez Polonię na Greenpoincie.


- Nie wychodzicie na ulicę! Nie krzyczycie „nie ma sprawiedliwości”! Kiedy ostatni raz widzieliście polską demonstrację - pytał Sliwa.


Jego zdaniem Polonia nowojorska nie potrafi przyciągnąć uwagi. Nawet jej Parada Pułaskiego, jedna z największych na świecie, której w 2009 roku sam był Głównym Marszałkiem, przechodzi bez echa.


- Jaką ona przyciąga uwagę? Żadnej. Czasem pokażą się na niej politycy, kiedy ubiegają się o urzędy. W momencie, gdy już na nich zasiądą – do widzenia - stwierdził.


Takie opinie Śliwy, którego matka była Włoszką, a ojciec Polakiem, musiały zaboleć nowojorską Polonię. Nie złagodziły tego nawet zapowiedzi, ze jako polityk chciałby, by nowojorskie dzieci uczyły się w szkołach o polskich bohaterach, jako o części amerykańskiej historii. Wcześniej w rozmowach podkreślał, że pomysł na białe koszulki i czerwone berety, Aniołów Stróżów, organizacji, którą powołał do życia pod koniec lat 70. - to nawiązanie do polskich barw narodowych.


- Uwierzcie, że gdy zostanę pierwszym polsko-amerykańskim burmistrzem, wszyscy będą się musieli dowiedzieć, że jestem Polakiem - podkreślił w czasie spotkania.


W nadchodzących prawyborach nowojorskich Sliwa stanie przeciwko Fernando Mateo (63 l.) i twierdzi, że już teraz widać, że go pokona.


Inicjatywa #PolishAmericanVote to pomysł działaczy polonijnych, którzy chcą przekonać mieszkających w


Nowym Jorku rodaków do szerszego uczestnictwa w życiu politycznym USA.

Link do oryginalnego artykułu: https://usa.se.pl/kandydat-na-burmistrza-nyc-ostrzega-polonie-polacy-nie-sa-wystarczajaco-glosni-aa-1RyD-em6X-Fn3r.html


18 views0 comments